Ovce, kozy a ostatní zvířata

24.5.13 Ekofarma Kamenná brána se nachází v Martínkovicích v CHKO Broumovsko. Hospodaříme na výměře přibližně 12 ha. Zabýváme se především chovem ovcí a to jak plemenných zvířat, tak masnou produkcí jehňat. Dále chováme kozy pro mléko a další zvířata.
V roce 2012 jsme ukončili přechodné období a od srpna 2012 máme certifikát na bio jehněčí maso, od roku 2013 také na bio kozí mléko. 
.
.
OVCE
IMG_6796 Začínali jsme s plemenem suffolk a jejich kříženkami. Stále ještě máme ve stádě starší kříženky s plemeny vřesůvka, původní valaška, maďarská racka. Tyto kříženky si rádi necháváme, jsou odolné, skromné a výborné pro výuku ovčáckých psů.
V roce 2010 jsme si dovezli z Francie první plemenné ovce clun forest. Jedná se o plemeno houževnaté, dobře krmitelné, poměrně temperamentní. Ovce jsou výborné matky, porody mají velice lehké, protože jehňata mají malou hlavu. Z tohoto důvodu se berani clun forest často používají na prvničky masných plemen jako texel, suffolk, berichon apod, kde bývají u jehniček těžší porody. Jsou to jemnovlnné ovce s malými paznehty a tím pádem nejsou tak vnímavé na choroby paznehtů.
Na naší farmě se používají k práci se stádem psi plemen border kolie a občas krátkosrstá kolie. Také jsou zde možné tréninky ovčáckých psů.
V současné době máme přibližně 60 ovcí základního stáda včetně beranů, tj. přes léto se ovečky rozrostou na počet něco přes sto. Náš chov je již třetím rokem v kontrole užitkovosti.
.
KOZY
pic 218 Naše první kozena k nám přišla pouze dočasně, alespoň tak to bylo v plánu. Potřebovala jsem pro jehňata sirotky mléko a kozí mléko pro ně bylo vhodnější složením než kravské a hlavně také levnější. Koza Líza nás postupně dostala svou komunikativností i tím, že měla výborné mléko a denní nádoj přes 5 litrů….. a to po několik měsíců. Postupně jsme k ní přibrali další kozičky, ty už byly s průkazem a nyní máme 4 hnědé krátkosrsté kozy  v kontrole užitkovosti. To znamená každý měsíc odesílání mléka od jednotlivých koz na rozbor do laboratoře.
Začala jsem s výrobou jogurtů, sýrů jak čerstvých, tak dohřívaných, letos poprvé také kozích camambertů. A protože nejen nám, ale spoustě kamarádů sýry moc chutnají, postupně začínáme budovat sýrárnu, která bude odpovídat předpisům EU.
Kozeny pochopitelně jsou osobnosti, jsou zvyklé na denní kontakt s lidmi, slyší na zavolání ….prostě klasické sebevědomé kozy….. a ještě jejich jména – Thelma, Luisa, Dorka a Ema.
.
Mohérová (angorská) koza
DSC07553 Kromě hnědých koz jsme se ujali jedné kozičky – sirotka kozy mohérové. Když jsem ji přivezla, byla neuvěřitelně roztomilá, ale střídalo se to s ošklivými škleby, které snad žádné jiné kůzle nebo jehně nedokáže.Letos nám trochu nečekaně po dvou letech porodila malou kozičku, otcem je hnědý kozel.
Mohérová kozička Pippa je po rodičích s POP a má nádhernou jemnou srst vhodnou na spřádání, její dcera Eulálie neboli Lulu je takové něco mezi – obávám se, že nebude ani na vlnu ani na dojení, zůstane spíš jako výzkumný objekt :razz: .
Nicméně jako většina zvířat odchovaných na flašce si Pippa myslí, že je spíš člověk, možná trochu ovce ….o koze zatím moc neuvažovala, proto nás překvapilo, že si loni k sobě nakonec přece jen pustila kozlíka. Stala se maskotem naší farmy.
.
Anglonubijská koza
kozeny (2) A ještě jeden přírůstek jsme si pořídili. Je to anglonubijská koza, od které si slibuji zvýšení tuku v mléce.
Jinak je to úžasné stvoření, je nesmírně milá a mazlivá. Jmenuje se Elsa a bude to zřejmě naše největší koza. Už teď v půl roce je stejně veliká jako hnědé kozy. Naštěstí je hodná a doufám, že to tak i zůstane.
.
VČELY
IMG_3814 Včely máme od roku 2012, takže se zatím učíme. Letos jsme přes nepříznivý rok vytočili slušné množství medu. Včelky mají dostatek pastvy v našem sadu, na pastvinách plných jetele, okolních polích s řepkou, ale i v lese na konci pastvin. Rádi bychom včelstva postupně rozšiřovali.
Kuba s Jeníkem, kteří se o ně hlavně starají, se zatím učí nejen v odborné literatuře, ale i od zkušených včelařů.
Med zatím nemáme certifikovaný jako bio, ale včely se pasou a sbírají nektar v CHKO Broumovsko a na našich pastvinách nebo v lese, takže pochází z opravdu velice čistého prostředí.
Letos jsme vytočili med řepkový, lipový a směsný, kde převažoval lesní.
.
SLEPICE
IMG_4875 Slepice jsme si pořídili jen pro sebe, ale snáší jak o život, takže zbývá i poměrně dost vajíček pro známé nebo na prodej.
Původně jsme pořídili snáškové hybridy. K nim jsem přivezla kohoutka plemene česká zlatá kropenka, protože je menší a nebývají útoční. Postupně chystáme přejít  na toto plemeno. Mají výrazně menší spotřebu krmiva při skoro stejné snášce a hlavně jsou velice pohyblivé a sledují okolí. Při každé mihnutí křídel na obloze se běží schovat pod stromy a keře, takže je jestřáb jen velice těžko uloví.
Rádi bychom postupně začali odchovávat vlastní kuřátka.
.
DALŠÍ ZVÍŘATA, KTERÁ PROŠLA FARMOU
IMG_1891 V roce 2012 jsme pokusně pořídili 3 vietnamská prasátka. Byla volně puštěná na pastvině a až do podzimu to bylo v pohodě. Jak začalo víc pršet, prasátka začala dost rýt, proto jsme teď bez čuníků, ale jen co kluci postaví ohradu jen pro ně, určitě je zase pořídíme.
.
Lamy se u nás zabydlely dobrovolně, jednalo se o kříženky lamy krotké a guanako. Přiběhly z vedlejší vesnice, přeskočily plot a rozhodly se zůstat. Nakonec ale bylo nutné je uspat a odchytit, protože přece jen způsobovaly problémy. Nebylo možné k nim používat ovčácké psy, nedaly se ošetřovat veterinářem apod. Takže takovéto divoké lamy nejsou pro nás to pravé.