Májové novinky

2012 16 května
by Iva

Jaro u nás vyrazilo v plné síle. Všechno kvete a já nějak nestíhám kolem všeho rození ještě opečovávat zahrádku. Ale kytičky jsou kupodivu docela životaschopné a spousta se jich sama vysemenila. Takže to  vypadá, že letos bude opět plná rozkvetlých květů, pokud stihnu vytrhávat plevel. V sadu kvetou stromy, třešně už jsou odkvetlé a jabloně také pomalu končí. Pod jednou krásnou rozkvetlou jabloní budujeme ohradu pro slepice, které nám tady stále ještě schází. Pole kolem nás jsou stejně jako jinde v republice nyní plné rozkvetlé řepky, u nás se to ale občas střídá i se žlutí pampelišek na pastvinách.

Ovečky už také shodily zimní kožich, měli jsme pochopitelně na stříhání zjednanou pomoc, ale počasí přálo a za pár hodin bylo hotovo. Ovce jsou teď takové nezvykle nahaté :smile: . Jehňat máme skoro 50 a když se dají do jednoho chumlu a začnou si hrát, je to docela zábavná podívaná. Často chodí spát pod střechu a ještě večer slyším šramot, jak se tam honí a přeskakují. A kůzlata se s chutí přidávají – ty máme čtyři. Letos jsme si ale užili i nepříjemnosti – s krkavcema. Nikdy jsem nechtěla uvěřit tomu, že by byli schopní zabít živé jehně. Bohužel letos jsem to viděla na vlastní oči, dokonce něco stihla nafotit i jako důkaz. Přišli jsme tak o několik jehňat, než jsem pochopila, že jediná obrana je být ještě před svítáním na pastvině a hlídat čerstvě narozená jehňata (na starší si už netroufnou). Před týdnem porodily poslední mladé jehnice, takže se konečně vyspím.

Jarní úklid jsem letos začala od okolí domu. Pozvali jsme bagr a trvalo mu celý den, než všechno co bylo potřeba uklidil a dal do pořádku. Ještě to budeme muset ručně dotáhnout, ale podařilo se uklidit a přesypat ty největší hromady. A protože technika je důležitá, pořídili jsme letos konečně velký traktor. Je to sice starý Zetor, ale motor má v dobrém stavu, tak snad bude sloužit. Také jsme k němu hned koupili rotačku, obracečku a nahrabovač. Snad letos už budeme dělat sena sami.

A ještě pár “psích” novinek. Bella (Easy Squeezy Flying Ear) od Klárky má štěňátka. Narodili se jí dva blue merle pejsci a budou zapsaní pod naší chovatelskou stanicí jako vrh CH. Lex (Alex Flying Ear) dostal na klubové výstavě posledního potřebného CACe a ke klubovému šampionu práce přidal i klubového šampiona krásy :razz: Gratulujeme! A také Gerda z loňského vrhu Čerynky se dala na výstavní dráhu. Zatím si jen zkouší výstavní atmosféru, ale má moc hezké posudky.

A ještě novinka ode mě. Protože mě plno lidí uhání, abych častěji aktualizovala stránky, zvolila jsem takový trochu kompromis. Zavedu album FOTO DNE  – květen, kde se pokusím každý den nebo skoro každý den přidat jednu fotku a ve stručnosti ukázat, co je nového nebo co hezkého se podařilo zachytit.

16.5. v noci nám přivezli maringotku, zatím čeká na silnici, 17.5. šikovný řidič traktoru dotáhnul a potom i dostrkal maringotku na určené místo za domem, může začít její renovace, 18.5. ráno byl mráz -3 stupně – kytičky to přečkaly bez problémů, ale co na to ovocné stromy, to se teprve ukáže, 19.5. Čaminka byla za ženichem Izym (Isidor Krásná louka), pokud vše dopadne, tak by se měla štěňátka narodit kolem 20.7., 20.5. dodělali jsme plot pro slepice, ještě uhrabat, usadit kurník a slepičky se mohou stěhovat, 21.5. kůzlata dostala novou prolézačku ze starých pneumatik a udělala jim takovou radost, že se na ní doslova staví na hlavu, 22.5. ale Pippa občas “skálu” obsadí a nikoho na ni nepustí, 23.5. Gia (Aqua di Gio Flying Ear) dcera Sněhulky, získala na národní výstavě v Polsku ocenění výborná 2 – gratulujeme, 24.5. nové foto našeho externího vrhu CH po Belle, dva blue merle kluci už otevřeli očka a dostali jména Charlie a Christopher Gart, 25.5. dnes byl velký úklid ovčína, 26.5. Pippa shodila mohérový kožich, 27.5.celý týden jsem věnovala jen květinám a zelenině, mám vysázeno několik set sazeniček, většinou doma předpěstovaných, 29.5.na návštěvu přijela se svou paničkou sestra naší Crainy a dcera Čamby Jessie, je to krásná pohodová feňulka s každým okem jiným, jen škoda, že se nepodařilo uhlídat ušiska, 31.5. začali jsme se sekáním trávy, na část pastvin ale máme zjednanou výpomoc, 2.6. přivezli jsme mladé slepičky a hned je vypustili do nového výběhu, 3.6. Heidy Flying Ear – dcera Crainy a Isidora – se ve svém půlroce vydala na první výstavu, a to klubovou v Chropyni – byla velmi pochválená rozhodčím a získala hodnocení velmi nadějná 1, 4.6. už od soboty u nás probíhá workshop v rámci akce Broumart – týden současného umění (více bude v aktualitách po skončení akce), 5.6. v rámci sympozia u nás postupně vznikají umělecká díla, 6.6. část pastvin jsme kvůli špatnému počasí přenechali na senáže, 8.7. s účastníky sympozia jsme se zajeli podívat do polských Wambeřic

 

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.