Prší a prší…

2013 6 června
by Iva

Poslední týdny jsou poněkud únavné. U nás naštěstí nejsou povodně, ale skoro denně prší. Skály jsou v mracích,  pastviny jsou podmáčené, sena v nedohlednu, protože i kdyby na chvíli slunko vykouklo, musíme počkat, až vše vyschne. Jinak by traktory pastvinu poničily nebo by zapadly. Kozeny už z toho chladu a vlhka začínají být bez nálady a kůzlata bojují s trávicíma problémama. Ovečky jsou naštěstí odolnější. Na zahrádce kromě plevele nic neroste a třeba cukety ještě nemám ani vysazené. Do toho bláta je raději nedávám. Tu jedinou, kterou jsem tam vysadila, stejně sežrali slimáci. Doufám, že se počasí vylepší, jinak snad začneme stavět archu jako Noe. Jen včely kupodivu vše zvládají lépe, než i zkušení včelaři očekávali. Když se vyrojilo včelstvo z jednoho úlu a kluci tady nebyli, musela jsem povolat zkušeného včelaře, protože sklepávat roj ze stromu, to už chce přece jen zkušenost (a odvahu).

Letos se kozenám narodily i nějaké kozí holky. Dvě z nich si necháme a jedno nové kůzle jsem přivezla. Protože letos všechna mláďata dostávají jmeno začínající na E, dostaly už i malé kozičky jména. Hnědá krátkosrstá kozička se jmenuje Ema a je to čistokrevná koza s průkazem původu (dcera naší Dorky), druhá – ta světlounká – je dcera mohérové kozičky Pippy a hnědého kozla. To bylo pro nás trochu překvapení, protože kozel Pippu naprosto ignoroval….ale zřejmě mu v nějakou chvíli přišla docela ucházející :grin:. Kluci dali malé jméno Eulálie, neboli Lulu. A do třetice je to anglonubijská kozička s dlouhatánskýma ušima. A protože je to koza africká, dostala jméno Elsa po známé lvici Adamsových.

FOTO DNE

6.6. takovýhle krásný hřib kovář jsem dnes našla u cesty….inspirovalo mě to a hned jsem uvařila k večeři bramboračku (jinak spíš podzimní nebo zimní jídlo….ale poslední dobou k tomu venku není moc daleko), 8.6. tři princezny…takhle vypadá první generace kříženek suffolk a clun forest, 12.6. první medobraní, uvidíme kolik medu se nám podaří vytočit z letošního nevalného jara, 13.6. v neděli přišel přívalový déšť a 4ha trávy připravené na senoseč lehly, jak se po nich převalila voda z hor, 14.6. kozeny ve vysoké trávě nejsou skoro vidět a kůzlata musí vyskakovat, aby našla mámu, 15.6. a další dvě princezny…tohle jsou kříženky druhé generace clun forest (75%CF), 16.6. letos se podařilo díky rojům rozšířit naše včelstva (ty tečky, to jsou všechno trochu rozdivočelé včely), 17.6. poštolky i letos vyvedly mladé v našem starém holubníku, 18.6. dnes jsem stočila do lahví med z našeho prvního medobraní….protože byla kousek od nás vysetá řepka olejka, je to světlý řepkový med, včelky ho nasbíraly pře 50kg, 19.6. dnes dorazila potrénovat na ovečky Petra s Lexem…a Lex byl skvělý jako vždy, přestože vodil všech 80 ovcí a jehňata moc spolupracovat nechtěla, 24.6. konečně trochu vyschla pastvina a mohl se naložit a odvézt hnůj ze zimy, 26.6. kůzlata – nezbedné kozenky, 29.6. na Kubovu promoci do Brna byla pozvaná i Sněhulka – foto s čerstvým Magistrem of Art (MgA)

 

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.