Lamy, stříhání ovcí atd.

2013 8 května
by Iva

Konečně se na jeden den vyčasilo a nám se podařilo zorganizovat stříhání ovcí. Není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Jak se zvyšuje počet ovcí v našem stádě, je třeba víc lidí, aby se vše zvládlo. Ovce se nejen stříhají, ale musí se jim udělat “manikůra”, ošetřit nožky dezinfekčním postřikem, ovce se odčervují a zároveň se značkují zbylá jehňata, která se narodila později, všechna jehňata se očkují a pochopitelně o všem se musí dělat podrobné záznamy. Střihač i kluci, kteří chytali ovce, jehňata, upravovali paznehty i já, která vše zaznamenávala, očkovala a odčervovala, jsme toho se soumrakem měli opravdu dost. Ale byl to skvělý pocit, že se vše zvládlo v jednom dni, všechna jehňata bez problémů našla zase svou maminu, jen některým dělalo chvíli potíže pochopit, že ta nahotinka je opravdu jejich máma :razz:

Nedávno jsem zažila na pastvině trochu šok. Šla jsem zkontrolovat čerstvě narozené kůzle od Pippy a z ovčína proti mě vypochodovaly dvě lamy. Chvíli jsem přemýšlela, jestli jsem se nezbláznila nebo jestli nemám vidiny (zrovna jsem dopoledne natírala skříň, ale větrala jsem :smile: ) , ale byla to prostě pravda pravdoucí, žádné vidiny. Lamy stály proti mě a zasněným přemýšlivým velbloudím pohledem mě sledovaly. Takže začalo telefonování a shánění komu vlastně patří. To se díky ochotě místních chvovatelů podařilo. Jenže jak lamy přepravit zpět. Zahnat se nedají. První jsem šla zkontrolovat ploty, jestli je někde neprovalily, aby nám neutekly ovce. Ale nikde nic. Prostě se jim doma nelíbilo, tak doběhly k nám a přeskočily na pastvinu k našim ovcím a kozám (doufám, že se takhle k nám nebude stěhovat zvířectvo celého Broumovska….). Sice mě těší, že se jim tady tak líbí, že u nás zůstávají naprosto dobrovolně, ale po dvou týdnech se nad nima už schyluje odchyt. Paní doktorka objednala to správné uspávadlo, lamy se nastřelí uspávací puškou a poputují zpět. Jako kdyby to cítily, předevčírem přeskočily naše ploty a vydaly se po vsi. Večer se sice vrátily, ale nevím co chudáci řidiči, kterým lamy přeběhly přes cestu :grin:

Včelky ustály i letošní dlouhou zimu a kluci začali s rozšiřováním místa pro nově narozené včely tím, že zvyšují nástavky. Naštěstí i v té zimě rozkvetly jívy a nyní už i u nás začínají kvést třešně.

FOTO DNE

8.5. dovezli jsme novou posilu do našeho kozího stádečka, je to tříměsíční anglonubijská kozička, 9.5. kohoutek dostal jméno Caruso…je to vášnivý zpěvák, 14.5. kontrola čerstvě narozeného jehněte na pastvině…opatrně, aby se ovčí mamina nestresovala, 15.5. na pastvině rozkvetly pampelišky, ovce i kozy je milují, 16.5. ve skalách jsou bukové lesy nejkrásnější, když mají ještě světlou svěží zelenou barvu, 20.5. nádherně rozkvetlý jabloňový sad je plný včel a hučí tak, že je to slyšet i otevřeným oknem, 21.5. Sněhulka i ostatní psiska milují výlety do skal…a dnes byly vidět od nás i Jeseníky, 22.5. slepičky snáší denně pěknou hromádku vajec, určitě jim prospívá, že mohou celý den běhat volně po louce, 24.5. dnešní ráno bylo na květen opravdu ledové, přišel mráz i po zmrzlých a já v noci běhala a přikrývala vysazená rajčata a schovávala truhlíky a květináče, 27.5. o víkendu se konaly závody koňských spřežení, byla k vidění spousta krásných koní i kočárů, 30.5. stará Betty trochu nečekaně porodila dva měsíce po ostatních beránka, 31.5. neustále prší, ale dnes k večeru na chvíli vykouklo sluníčko – hned to bylo na pastvině veselejší, 1.6. když se začnou rojit včely, je to docela šrumec 2.6. a když roj ulétne na strom, je třeba ho ze stromu sundat…naštěstí včelky když se rojí si hlídají svou matku a nemají chuť na člověka útočit

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.