Testování vloh slovenských čuvačů

2011 1 července
by Iva

O víkendu 18. – 19. 6. se u nás na farmě konal pracovní víkend Klubu chovatelů slovenských čuvačů. Klub se rozhodl otestovat vlohy čuvačů u ovcí. Slovenský čuvač není plemeno ovčácké, ale pastevecké. To znamená, že se v historii používalo především ke střežení stád, nikoli k pasení. Ale čuvači pochopitelně byli využívaní i při zahánění ovcí do košáru ke každodennímu dojení. Všichni jsme byli zvědaví, jak akce dopadne, protože žádný z čuvačů neměl příležitost se s ovečkama setkat. A byli jsme příjemně překvapeni. Sjelo se k nám na 20 zástupců plemene a ani jeden neprojevil agresivitu vůči ovcím!!! Většinou projevili zájem a jak je jim dáno historicky, byli schopní skoro splynout se stádem. Chovali se klidně, v klidu šli k ovcím nebo je obcházeli. Asi tak 1/3 psů projevila vlohy k nahánění ovcí. Temperamentně obíhali stádo, snažili se ovce rozpohybovat a pomoci stádo převádět po pastvině. Pouze několik jedinců neprojevilo o ovce zájem, tj. pouze je očichali a odešli. Akce se lidem i psům velice líbila. Nejen ovečky, ale i nádherná příroda Broumovska, ubytování v kempu v Adršpachu, to vše mělo úspěch a tak už se plánuje u nás další víkend nebo i celý týdenní tábor.

A nyní pár zpráviček o našich odchovech. Bella s Klárkou pracuje jako canisterapeutický pes v dětském stacionáři. Aby mi Klárka udělala radost, tak se rozhodla alespoň jednou navštívit výstavu. A to hned klubovou. A Bella tam získala nejvyšší ocenění ve třídě CAC  . To mi radost opravdu udělalo 🙂 A ještě pár fotek z práce ze školky.

Velikou radost mi udělala i Matti (Fialka Flying Ear),  loňská dcera Andulky a Fajnyho. Na mezinárodní výstavě v Brně získala v konkureci 5 mladých fen V1, CAJC, BOJ a nakonec dokonce nejvyšší titul BOB, kdy porazila zkušené šampiony. Moc gratuluji, tím spíš, že to byla jejich druhá výstava.

Na fotografii je Matti ve věku 4 měsíců

 

 

Nejen výstavama, ale i prací tráví naši štěníci se svými pány volný čas. Merlin a Ferdík se sešli ná psím táboře. A všichni byli táborem přímo nadšení, takže vřele doporučuji pro aktivní páníky 🙂 a zde je odkaz na galerii od Merlinovic pána Mirka 

https://picasaweb.google.com/Mirek.Le/Heroltice 

 

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.