Tréninky čuvačů a zkoušky ZVOP

2012 25 září
by Iva

Klub.slovenských čuvačů si u nás na farmě uspořádal prodloužený víkend spojený s tréninkem u ovcí a zakončený v neděli zkouškama vloh ZVOP. Tréninky probíhaly nad očekávání hladce. Čuvač je plemeno poměrně klidné, ovce neplaší a hlavně velice rychle chápou, jak vést v klidu stádo. Většina ze psů bez problémů na konci víkendu vodila ovce po parkůru, někteří se naučili ovce i vyhnat a zahnat do košáru a to v klidu. Test vloh ZVOP probíhal v neděli, posuzovala jsem ho já, psy jsem již znala, proto ke zkoušce nastoupili jen ti, o kterých jsem věděla, že vlohu opravdu mají. Ještě přijelo pár dalších psů, kteří však u nás již byli a u ovcí si práci zkusili. Poprvé u nás skládal zkoušku ZVOP velice temperamentní holandský ovčák, entlebušský salašnický pes a bernský salašnický pes, doplnila je ještě krátkosrstá kolie. Byl to přes velice chladné a občas “skotské” počasí pohodový víkend a těším se na setkání s čuvačema i v příštím roce :smile:

Ve výcviku mám velice nadanou mladou border kolii Sofi ( Queen Gulden Land ). V rámci Mistrovství republiky, které se u nás konalo začátkem září,  posuzoval francouzský rozhodčí Philippe Heintz nejen tradiční styl, ale i několik border kolií (collecting style) Přesto, že Sofi nebylo ještě ani rok a půl a přijela ke mě na výcvik pouze občas během srpna, vsadila jsem na její přirozené pracovní schopnosti a poslušnost, která se nám celkem dařila a přihlásila jsem jí na zkoušku HWT. Sofi mi udělala opravdu radost, určitě cítila při zkoušce, že jsem trochu v napětí a možná právě proto se snažila splnit mé povely co nejpřesněji a pan rozhodčí nás odměnil známkou výborná a 89 body ze 100 možných! Udělala radost nejen mě, ale i svému majiteli Ing. Havrlantovi z Vernéřovic a pochopitelně i chovateli Ivanu Linhartovi. Doufám, že se nám na jaře podaří pokračovat v trialech podle IHT1.

FOTO DNE

24.9. přichází fotografie malých Čamiňátek od nových majitelů, tohle je Ireček z Prahy…..takhle slastně spinká na novém pelíšku, 25.9. …a tohle je Indian Summer z Brna se svým novým kamaráden Jack russel teriérem, 26.9. …a ještě Zmrzlinka, neboli Isha, 27.9. pohnojený ovčím hnojem se letos celeru opravdu dařilo, je krásný a je ho hodně, 28.9. houby stále rostou…a čím dál tím větší :smile:, 1.10. od minulého tréninku malý kelpiáček Jumík zase vyrostl, jsou mu 4 měsíce a tak jsme ho zkusili u oveček – a jak ho to bavilo!!! (víkend byl opět tréninkový), 2.10. dnes jsme si udělali výlet – prošli jsme krásnou křížovou cestu ve Stárkově a kochali se také už barevným podzimem, 3.10. naše Tři sestry (vietnamské prasničky) milují drbání na bříšku, 4.10. dnes jsme strávili den s ovečkama, všech 80 ovcí se muselo odčervit, překontrolovat zdravotní stav, některé ještě označit, vytřídit které zůstanou do chovu a které si zákazníci odvezou, 5.10. část ovcí odjela do zahraničí, Sněhulka pomáhala s tříděním ovcí a Pippa kontrolovala rampu na nakládání, 7.10. na víkendové tréninky opět dorazil i velice nadaný 4 měsíční kelpiáček Jumík, 8.10. Kuba našel ve skalách velmi zvláštní houbu – Květnatec Archerův, která byla do Evropy zavlečena z Austrálie, 9.10. dýňová sezona je v plném proudu, vaříme a zavařujeme z dýní a Honza s Klárou si našli čas ještě na výzdobu dvora, 13.10. máme svezené balíky senáže a už chystáme na zimu, 14.10. ovečkám jsme přivezli ještě jednoho ženicha, je to náš nový přírůstek – stokilový plemenný beran suffolk Dalibor , 15.10. kozeny na svého ženicha musí ještě chvíli počkat 17.10. s Kubou jsme si udělali výlet do Teplických skal – již ztichlých a bez turistů, 18.10. černá jehnička, dcera naší kříženky Ráchel, jsme dnes převezli do skanzenu v Krňovicích / www.krnovice.cz/, 20.10. dnes byla skoro v celých Čechách celodenní mlha, u nás ale celý den svítilo slunko a bylo skoro 20 stupňů!!! tak jsme dovezli k 25 balíkům senáže ještě 25 balíků sena a máme připraveno na zimu, 22.10. dnes byl první den, kdy na nás padla celodenní mlha

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.