Velikonoční

2012 31 března
by Iva

Blíží se Velikonoce a na naší farmě je rození v plném proudu. Poprvé se u nás narodila i kůzlata. Roční koze Luise se narodila hned na poprvé trojčata. Neuvěřitelné :smile: !!! Dva kozlíci a kozička. Kozlíci už začínají poskakovat a soupeřit, kdo je silnější, a to jim jsou teprve 4 dny. Máma je trpělivá a pečlivá, zatím je zvládá krmit bez problémů a už je začala vodit s ostatníma po pastvině.

 

 

A protože kozy jsou poměrně choulostivá stvoření, rozhodli se kluci, že jim stvoří domeček. Aby byl kozín mobilní, dali mu kolečka a nazvali jsme ho  “VOZÍN” . Ještě mu chybí povrchová úprava a střešní krytina, ale kozy ho okamžitě začaly zabydlovat. Je vidět, že tímhle vagónkem jsme jim kápli do noty :grin:. Teď s nima bude cestovat podle toho, kterou část pastviny budou spásat.

 

 

Skoro všechny starší ovce už porodily. Máme přes třicet jehňat a je možné, že ještě některá z deseti loňských jehniček nás také překvapí nějakým jehnětem. Letos poprvé jsem ustála i dva porody, kdy se mi nepodařilo sehnat paní doktorku a musela jsem si poradit sama se špatnou polohou jehněte. Naštěstí se mi s pomocí zkušených rad a knihy podařilo jehňata srovnat a obě ovce i jehňata jsou v pořádku. Pokud vše půjde dobře, mohli bychom skončit kolem čtyřiceti. To už je pěkný počet. Hlavně mi není jasné, jak si je dokážou ovečky tak rychle rozebrat ke krmení, když si třeba dvacet jehňat hraje na jedné hromadě. A ještě pro ty, kteří se zajímají proč nejsou naše jehňata klasicky bílá – jedná se o plemeno clun forest nebo jejich kříženky a těm se rodí jehňata tmavá a až časem vybělují, podobně jako kladrubáci…na posledním foto je čistá clun forest s jehňaty.

 Dnes u nás napadl sníh. Je pravda, že aprílové počasí je teď na místě, ale doufám, že sníh do rána roztaje. Už kvůli té drobotině na pastvině. Ovce přivedly jehňata k ovčínu, samy tam moc nechodí, ale teď jsou kolem a všechna jehňata, kůzlata i dospělé kozy jsou uvnitř zahrabané v seně. Vzpomněla jsem si, jaké tady byly letos třeskuté mrazy, ale přes den bývalo sluníčko, tak se alespoň trochu ovečky ohřály. Tak ještě pár vzpomínkových fotek ze zimy.

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.