Závody ovčáckých psů na ekofarmě Kamenná brána v Martínkovicích

2012 12 července
by Iva

Na naší farmě se letos již po páté konaly červencové zkoušky a trialy očáckých psů v tradičním stylu. Letos přijel zatím asi nejvyšší počet psů ze zahraničí a to z Polska (3) a především z Rakouska (9). Nicméně i našich psů byl slušný počet. Paleta plemen se zase o trochu rozšířila, objevili se u nás poprvé briardi, belgický ovčák laekenois a australský honácký pes. Tradičně přijely krátkosrsté kolie, bearded kolie, šeltie, welsh corgi, australští ovčáci, groenendael, německý ovčák a také border kolie. Border kolie posuzoval Ing. Radko Loučka a ostatní plemena a trialy jsem letos poprvé posuzovala já. Bylo to dost náročné, protože jsem byla v roli jak pořadatele, tak rozhodčího, ale naštěstí tady bylo dost ochotných rukou a nohou….ti pomáhali se Sněhulkou i svými psy zavádět ovce, vypisovat doklady a celkově pomáhali hladkému průběhu závodů. Všem, kterých se to týká moc děkuji, protože díky jim proběhly závody hladce a v pohodě. Další velký dík patří firmě FITMIN, která nám již také tradičně věnovala ceny pro vítěze. A jak dopadly trialy? V nejtěžší, tj. nejvyšší kategorii podle IHT3 se na stupni vítězů potkaly už známe tváře – tentokrát na prvním místě Petra Čapková s krátkosrstou kolií Alex Flying Ear, na druhém místě Ola Rosiak (PL) s šeltií Blue a na třetím místě Gerlinda Krachler (A) s bearded kolií Jullou. Další trialy: podle IHT2 – 1. Zdeňka Čermáková s německým ovčákem Samantou z Likonu, 2. Claudia Wachler (A) s bearded kolií Bellou, 3. Erika Pavlíková s krátkosrstou kolií Čoro moro Nirreterrit, trial podle IHT1 – 1. Ola Rosiak (PL) s šeltií Kalimero Perla z Polabí, 2. Jarča Kvasnicová s australským ovčákem Berry Bohemia Checko, 3. Petra Loibner (A) s briardem Yukon. Celkovou startovní listinu s výsledky dám do sekce Akce v nejbližší době.

A co dalšího se za tu dobu u nás událo? Neměla jsem ani minutku navíc, protože se celý týden trénovalo, většinou hodně brzo ráno než začala vedra a pozdě odpoledne. Pokud jsem se dostala k počítači, tak jen na pár minut přelétnout maily a foto dne jsem musela na čas vypustit. Stihla nás tady podobně jako jinde pořádná bouřka s výpadkem proudu, vedra byla také, ale díky výšce a okolním lesům celkem snesitelná, tréninky probíhaly v pohodě.

Tento týden jsem byla přizvaná na schůzi, která se konala na CHKO Broumovsko a účastnili se jí zástupci Ministerstva životního prostředí, zemědělství, kraje, ČSOP, CHKO a Lesů ČR. Jednalo se problému přemnožení krkavců na Broumovsku a projednávaly se možnosti jak to řešit, aby se snížily škody, které působí.

Výsledková listina je v oddělení Akce ……. a ještě jedno video ze závodů – Petra s Lexem

http://www.youtube.com/watch?v=3ahDn3lBvPc&feature=youtu.be

Foto dne červenec

12.7. tři z účastníků tréninků a závodů – Berry, Black a Dante, 13.7. rybíz je jedno z mála ovoce, které nám letos nepomrzlo, 14.7. …i černého rybízu je hodně, 15.7. na Čamince už je vidět, že se jí blíží termín porodu, 16.7. Pippa dělá zátěžovou zkoušku rotačky….a sekáme a sekáme…, 18.7. Jeník přivezl tři malá prasátka, 20.7. přivezli jsme 6 úlů se včelstvy, 21.7. přes špatné počasí cukety se nejen rozrostly, ale začaly plodit – nastávají cuketové žně, 22.7. Čaminka právě porodila – 3 kluci a 3 holky, jeden kluk trikolor, ostatní všichni blue merle :razz: 24.7. beran Cyril dostal na krk zvonec – je dobré vědět, kde se beran zrovna pohybuje, 25.7. merláčci se mají k světu, 27.7. našich táborů pasení se účastní i psí doprovod, některé dění na pastvině zajímá a bedlivě vše sledují a jiní udělají raději čelem vzad a sledují slepice 28.7. pro účastníky tréninků jsem domluvila exkurzi na ovčí farmě s možností nákupu bio ovčích sýrů, jogurtů a probiotických nápojů, 29.7. malý kelpiáček Jumi – nejmladší účastník tréninků – zatím jen jako pozorovatel, 30.7. dnes jsem fotila štěňátka a zítra je snad konečně dám na stránky hezky každého zvlášť i s předběžnými jmény :smile:

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.