Jarní přírůstky

2014 23 dubna
by Iva

FOTO DNE

Už se mi snad bude dařit zase častěji aktualizovat stránky, tak pro začátek vkládám FOTO DNE, kde budu každý den nebo jak to půjde vkládat nějakou novou fotku z dění na farmě 

24.4. první procházka ven, 25.4. seznamování s okolním světem….div mu oči nevypadnou z důlku, 26.4hříbek už přišel na to, že nohy slouží k pořádnému rozběhu, 27.4. socializace, 28.4.A není nad pořádnou dávku mléka na posilnění, 28.4.B ….to byla dobrota…29.4. dnešní den byl smutný, přišla jsem o nejlepší dojnici, kozenku Luisu, 1.5. kůzlata v pampeliškách

jehnata (7)A je odrozeno…… :smile:Dnes se narodil poslední přírůstek a mě tak končí neskutečný maraton. Ráno vstávání se svítáním a hned na pastvinu. Od půlky března se začala rodit jehňata, pak následovala kůzlata a dnes ráno jsem přišla do boxu a místo jednoho poníka tam stáli dva :razz:Ještě o víkendu rodily dvě ovečky, včera poslední kozena a dnes ponička (s tou jsem počítala trochu později, ale aspoň jsem se nestihla tak nervovat). Jehňat se narodilo 63, kůzlat 10, no a poník jeden. A byl to rok velice úrodný na kluky. Občas jsem z toho byla na omdlení, to když se od čtyř koz narodilo 8 kozlíků a ani jedna kozička. Až včera ta poslední to trochu zachránila, má dvě kozičky. A podobné to bylo s ovečkama….u těch čistokrevných s PP, kde jsem vyhlížela jehničky, mám asi 12 beránků a jen dvě holky…. Tak snad příští  rok… Narodilo se  pár trojčat, i jedné kozeně (ta je na fotce před porodem) a dokonce jedny čtyřčata od Bijou, jedné z oveček, které jsme přivezly z Francie ….na úvodní fotce je Bijou se svou dcerou Celine – obě jsou jak balóny :smile: . Stádečko je pěkně pestré ,plemenných ovcí clun forest s PP je deset, něco přes dvacet je kříženek clun forest a suffolk a zbytek jsou kříženky na pasení, dost často černé s maďarskou rackou a nebo dlouhovlnné s původní valaškou. Jehňata už lítají po pastvině a kůzlata skáčou na všechno, na čem se jen trochu dá stát….

hribek 23.4 (1)Protože je letošní rok samý kluk, tak i narozené hříbě je kluk :razz: Otcem je moc pěkný plemenný hřebec miniappaloosa a vypadá to, že by mohl malý hříbek být po tátovi. Jméno teprve vybíráme…. Také jeho mamina byla před porodem opravdu jak vzducholoď ….

Jako každé jaro, i to letošní je samá práce. Kromě každodenního běhání kolem všech zvířat, kluci zprovoznili pro poničku Ayashu “ponyland”, kromě boxů i oddělenou pastvinu. O Velikonoční neděli jsme stříhali ovce, odčervovali, značili jehňata a snažili se vše správně zapisovat, abychom v tom později neměli nějaké zmatky. Také se prořezávaly stromy, Klára se pustila do zahrady, protože já se během posledních dvou měsíců dostala z pastviny vždycky až se setměním.

IMG_5350Každé ráno jsem vstávala se svítáním, abych zkontrolovala ovečky a jehňata a také abych hlídala případné napadení jehňat krkavci. Letos nám naštěstí nezabili ani jedno jehně (na rozdíl od jiných let). Bylo několik porodů,kde jsem musela ovci odchytit a při porodu pomoct (u několika prvniček) a jednou musela přijet veterinářka. Z 63 jehňat zemřelo při porodu jen jedno a to bylo první bohužel udušené ze čtyřčat, jedno jsem musela utratit pro deformaci nohou a jedno jehně uhynulo později. Takže máme 60 živých jehňátek a  na pastvině se prohání 100 ovcí, 16 koz a dneškem i 2 poníci. Ranní vstávání bylo občas odměněné nádherným svítáním….jindy zase mlhou a vždy nádherným ptačím zpěvem.

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.