Pastevecký víkend čuvačů a také kraťandy u ovcí

2013 27 září
by Iva

Již po třetí se u nás sešla část klubu Slovenských čuvačů na čtyřdenním srazu, aby vyzkoušeli práci psů u ovcí a hlavně ti, kteří už měli základy z minulých let, aby postoupili ve výcviku dál. Velice mile mě překvapilo, že psi, kteří už u ovcí pracovali navázali bez problémů tam, kde loni skočili. Čuvač má prostě velice dobrou paměť a naučené nezapomíná. Na závěr víkendu jsme uspořádali trial podle IHT1, kterého se zúčastnily i dvě krátkosrsté kolie a dva briardi. Bylo skvělé, že jsme mohli porovnávat práci čuvačů s jinými plemeny a ti si nevedli si špatně. To nás vedlo k dlouhým diskuzím, jakým způsobem se vlastně čuvači používali dřív na Slovensku. Zde je hezké video zkoušky vloh u čuvače ( ZVOP ) ….byl poprvé u oveček!

 http://www.youtube.com/watch?v=gOHtwJi8dvo&feature=youtu.be

startNaše diskuze o využití čuvačů v dřívějších dobách i dnes vedly k tomu, že pan Šourek z klubu slovenských čuvačů sehnal dobové fotografie, na kterých je vidět, že se využívali nejen k hlídání stáda před vlky, medvědy a rysy, ale že byli využívaní také k doprovázení stád, jejich udržování pohromadě na pastvině a k zahánění do košárů. Velice nás zaujala úvodní fotografie z padesátých let, kde je slovenský čuvač na startu závodu ovčáckých psů na Slovensku!!! I z dalších snímků je patrné, že se jednalo o plnohodnotného ovčáckého psa, využívaného u velice početných stád, která se pásla volně  v krajině a na noc byla zaháněna na salaše.Díky klubu za poskytnutí jak starých fotek, tak fotek z víkendu.

Minulý týden si u nás uspořádala sraz chovatelská stanice Bila Kaífa a přijeli s krátkosrstýma koliema, bearded kolií a jednou borderkou (ta nebyla z této ch.s.) Celkem se sjelo nakonec 15 kraťand (a to nepočítám naše domácí silné zastoupení :smile: ) Také tento víkend byl zakončený zkouškama vloh nebo u těch, co už dříve trénovali, tak zkouškou HWT. Jen to počasí bylo opět hodně podzimní s každodenním mrholením.Moc díky za fotky Hance Procházkové.

FOTO DNE

22.9. se zúčastnila na loňská fenečka Haloween Flying Ear (Frída) klubové výstavy v Chropyni a zvítězila ve třídě s titulem V1, CAC. 23.9. byla Frída tamtéž uchovněná na bonitaci …gratulujeme !

Bez komentáře

Comments are closed for this entry.