Rekonstrukce statku

Celý statek byl v počátku vlastně jedno velké zbořeniště. Střechou crčela voda, místnosti byly mokré, plesnivé, klenby v domě zničené neodborně vedenýma trubkama od vody a topení, funkční stará pec zazděná záchodem umě vetknutým do klenby s krásným sloupem a místo původních oken, typických pro statky broumovského typu, jsou vsazené “trojáky”. Vše se najednou napravit nedá, ale rozhodli jsme, že se pokusíme postupně dát statek zase do původního stavu. Začali jsme střechou. Největší problém byl vyklidit dvoupatrovou půdu zarovnanou od podlahy až po střechu různými krámy. Odvezli jsme nespočet kontejnerů, ale díky pomoci spousty přátel hlavně našich kluků, se podařilo půdu připravit pro řemeslníky včas. A vzápětí se odvážely další kontejnery plné tašek ze střechy, které lítaly dolů jako když chumelí. A že jich bylo – naše střecha má 400 m2 :shock:  A pak napětí, aby nepřišly průtrže mračen, aby z jeřábu nesklouzla těžká pískovcová deska, která byla na původním komínu, aby Honza stihnul včas postavit nový komín a aby se nevyskytly nějaké nečekané zádrhele. Vše se naštěstí stihlo a zvládlo, takže začalo plánování dalších prací.

Další práce se týkaly pozemků, pastvin a zahrad. Celý rok se stavěly ploty, ohrady a stále vyklízely další části domu, kde zůstaly po původních majitelích podivuhodné sbírky nepotřebných věcí. Odvážely se další a další vozíky do sběrných dvorů.

Protože jedna z místností už se mokrem začala sypat, byla na řadě jako první. Nezůstaly ani obvodové zdi. I ty se musely do výšky pasu vybourat a vyměnit, vše podříznout, udělat nové podlahy, omítky, opravit klenby a vrátit původní tvary oken. Teď už jen ložnici vymalovat, udělat dřevěnou padlahu a nastěhovat.