Velikonoce 2008

Tak máme za sebou Velikonoce. Byly to trochu zvláštní svátky. Celý týden jsem se chystala, že vyzdobím venku truhlíky a pravidelně pokaždé, když jsem vyšla před dům s malovanými vajíčky, stužkami a proutky, spustila se chumelenice. Za celou zimu nebylo tolik sněhu. Sníh nám napadl jen v listopadu. To ho bylo docela dost. A pak v zimě nic. Zelené Vánoce bílé Velikonoce. Tentokrát to vyšlo. Musela jsem vytáhnout vysoké boty. Kotníkovými mě už padalo studeno vrchem.

Ale pesanům je to jedno. Oni zdobit příbytek nepotřebují a tudíž je sníh nerozčiluje. Naopak. Užívají si. Hlavně Sněhule dělá všechno pro to, aby svému jménu nezůstala nic dlužna. Když zahlédnu oblak prašanu, který se řítí po louce, je to zaručeně ona. Sněhu je hodně, takže její nohy jsou neviditelné. Jen černobílá čára zahalená do peřového oblaku. Každou chvíli udělá kotrmelec. Běhá jí to rychleji než myslí. Tuhle skočila za Andulkou z prudké stráně a neměla vůbec ponětí, jak a kam dopadne. Letěla dost dlouho než dopadla. A dopadla na hlavu a záda. Ve mně hrklo možná víc než v ní. Ona to moc neřešila. Postavila se, oklepala se, rozhlédla se, zaměřila další trasu kudy poletí a vyrazila. Kuba s Andulkou se pod strání svíjeli smíchy a tak pro jistotu ještě trochu přidala, když už jí to z kopce tak hezky běželo. A bác ho, Andulka dostala ránu do žeber. Div jí nevyrazila dech. S načuřeným výrazem kousla Sněhuli do zadku. A ta s rošťáckým výrazem lítala v kruzích kolem a snažila se vyprovokovat ostatní ke hře. To se jí samozřejmě po chvíli podařilo. Za chvíli se přidaly ostatní kolie a po rozlehlé pastvině hrály na honěnou a na ovce a vlka (toho dělá Sněhule) a na spoustu dalších psích her.

Velikonoční pondělí psiska trochu po ránu rozrušilo. Kolem šli koledníci a Čerynku z nich málem trefil šlak. Nemá ráda, když někdo kolem ní mává klackem. A teď je měly všechny děti a šermovaly proti ní. Raději jsem je všechny vzala domů. Ale o legraci pesani nepřišli. Když Kuba přiběhl s pomlázkou a začal mě a Janu vyplácet, zakousli se do ní skoro všichni. Vytrhli ji a přetahovaná to byla zuřivá. Na jedné straně Reggae, který hájil Kubu a mužskou polovinu a na druhé straně rozčilené kolií holky. Přetahovačku musel Kuba rázně ukončit. Skoro to vypadalo, že si to všechno holky vzaly osobně a bude z toho nakonec pranice.

Dnes, dva dny po velikonocích stále ještě padá sníh. Ráno dokonce vyjely sypače a my jsme šli brodit sníh do lesa. Ať si ho ještě honem užijí. Na neděli už hlásí 15 stupňů. To bude pořádná potopa!

26.3.2008